Без рубрики

Загадковий палац у Вільсі

Без назви-2
Підвісний місток через Случ між селами Вільха та Мала Токарівка

Де ми були?

У травні цього року ми з другом (і кожен окремо) були на північному заході Романівщини, вивчаючи локації, що довго нас цікавили. Під час однієї з поїздок ми завітали в село Вільха, і доки фотографували залишки панського парку і палацу, познайомилися з сільським головою та ще кількома жителями села, яким пообіцяли, що ці фото вони скоро побачать в інтернеті разом з цікавою історією.

Так от, сьогодні я пишу обіцяну історію. Ви готові?

Чим ж нас так зацікавила Вільха?

Та всим — це одне з найцікавіших сіл району. Там є чудова річка Случ, її притоки, на пагорбах понад якими розкинулися вулиці села, є красиві ліси довкола, залишки укріпрайону часів II Світової, є кам’яний млин 1905 року (якийсь шкідник зтесав дату з фронтону будівлі, але фото з цифрами не знищити). А ще там раптом знайшовся старий парк над Случчю і згадка про старий маєток. Було вирішено їхати і мацати все це своїми очима.

DSC_0558
Камінний млин біля самісінької Случі

Раптова поява загадкового палацу

Перед поїздкою завжди досліджуємо історичні джерела, щоб не пропустити нічого вартого уваги, аж тут на castles.com.ua знаходимо, що там був не те що маєток, а цілий палац з крутячим повноцінним парком.

Подальші пошуки принесли результат у вигляді двох чорно-білих замальовок, одна, більш рання – Наполеона Орди, інша – Володимира Замараєва.

Нічогенький такий Діснейленд, правда ж?

Розташовувалась вся ця краса в парку отут:

Без назви-1

Будували цю мішанину з готики і необароко починаючи приблизно з 1850 року, відколи Вільхою заволодів Пшемислав Прушинський.

Потім з 1900 року палац був у власності графа Костянтина Канкріна, а з 1904 року його придбало «Волынское Отделение Крестьянского Поземельного Банка».

У 1917 році, коли заводи стали віддавати робітникам, а землю селянам, Ульхівський маєток, за­лишений останнім його власником з династії Істоміних – Михайлом Костян­тиновичем та дружиною, француженкою за походженням, було поступово розграбовано і зруйновано (що було цілком передбачувано).

Короткий опис з castles:

В інтер’єрі, напевно, найбільш вражаючою була їдальня. Її стіни вкривали герби майже всіх волинських родів, а на стелі висіла люстра місцевої роботи, виготовлена з фрагментів старих обладунків. У бальній залі привертали увагу двері та вікна з різнокольорового скла. У спальні господаря були шовкові килими. У деяких кімнатах стіни майже повністю вкривали дзеркала, які були куплені якось при оказії в Романові.

Прушинському подобався і гарний живопис, та у власній колекції шедеврів у нього не було. Вихід знайшовся і тут: за його наказом копії відомих картин і гравюр малювали місцеві самородки. Вони дуже старалися, але потрібного досвіду та освіти не мали, тож… Розмір картин був велетенським, рами в них були важкі і позолочені — графоман від мистецтва Прушинський мав би бути щасливим з такого багатства. При цьому в сусідньому Мирополі мешкав професійний художник, випускник Вільнюської академії Процинський, але звернутися до нього пану Пшемиславу завадив невипрацьований смак, напевно.

Та були у палаці й справжні твори мистецтва великої вартості. Бронзові прикраси для камінів, а також канделябри та годинники, східні килими, старовинна польська лицарська зброя тощо. Ба, навіть кілька картин справжніх художників, у тому числі якісь ідилічні картинки авторства Леонарда Страшинського.

Одночасно з палацом Прушинський взявся творити й ландшафтний парк над Случем. Допомагав йому в тому якийсь садівник з Варшави, який орієнтувався у праці на варшавський ботанічний сад. Колекція троянд з Вільхи славилася на всю Волинь. У парку стояло кілька романтичних альтанок. В оранжереї-веранді вирощувались рододендрони і камелії. Всі господарські споруди обвивали зелені дерева-ліани. На клумбі перед парадним входом, до якої вела брама, був фонтан.

А що ж там зараз?

Сам палац не зберігся зовсім. На жаль. Та в парку яскраво видно колишнє планування доріг і стежин. Ось, наприклад, кам’яний місток через струмок.park-v-Vilshantsi

Крім того, досі посеред парку стоїть будівля конюшні чи то каретної, в якій зараз сільський клуб та бібліотека.

DSC_0681

Праве та ліве крило будівлі були добудовані відносно нещодавно.

DSC_0668

Всередині було безліч перепланувань та реконструкцій, тому все виглядає не надто старим чи автентичним.

Над самою річкою є розбитий ДОТ, який абсолютно не вписується в атмосферу такого місця.

Весь колишній палацно-парковий комплекс стоїть на пагорбі над злиттям Случі та її притоки Козарки.

DSC_0641 Panorama
Справа – парк

Якщо жителі села зроблять кілька правильних кроків, то Вільха може стати туристичним лідером якщо не всієї південно-західної Житомирщини, то району точно.

А ви як гадаєте?

Advertisements

5 thoughts on “Загадковий палац у Вільсі

   1. Можна було б зробити статтю або відео на основі матеріалів Вашого діда. Тим більш, що скоро будемо у Вільсі знову.

    Подобається

  1. Це ж чудово!

   У вас вже є готова інформація, яку варто оформити у візуально привабливі структуровані матеріали і активно рекламувати серед жителів Романова, Мирополя, Полонного, Баранівки і т.д.

   З нашого боку, громадська організація d’Roma і велоклуб Velo’d’Roma з радістю допоможуть в міру можливостей.

   Якщо будуть якісь ідеї, напишіть мені на пошту ivansadovyj@gmail.com

   Подобається

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s